رزومه شرکت فوژان دشت

شرکت فوژان دشت در سال 1381 تاسیس گردید و به خاطر ماهیت شرکت و اعضای آن که عموما کارشناسان کشاورزی بودند ، رشته فضای سبز را انتخاب نمود.

در سال 1383 با اضافه شدن مهندس شریعتی که از افراد خبره فضای سبز کشور هستند زمینه فعالیت از کشاورزی به فضای سبز تغییر یافت.

در اواخر سال 1383 طرح ایجاد دیوار حایل سبز از سوی ایشان به شهرداری تهران ارایه شد و از آنجا که هنوز در کشور در این خصوص فعالیتی صورت نگرفته بود با استقبال مواجه نشد اما شرکت با اطمینان از ابداع خود تلاش خود را متوقف نکرد.

در سال 1384 ابداع خود را تحت عنوان گلفوژ به ثبت رساند و اولین قرارداد در مقیاس متوسط خود را با سازمان فضای سبز شیراز منعقد کرد و در پایان همان سال با استقبال بی نظیر شهروندان و گردشگران قرار گرفت.

در سال 1385 قرار دادی دیگر با سازمان عمران شهرکرد منعقد گردید و با سرعت شرکت فوژان دشت زمینه فعالیت خود را گسترش داد و اکنون در بسیاری از شهرهای کشور این سبک از دیوار حایل توسعه پیدا کرده است.

پروژه های انجام شده در شهرهای مختلف کشور

در بخش پروژه ها تعدادی تصاویر از شرایط مختلف اجرا در شهرهای متفاوت ارایه شده است، در زیر نام برخی از شهرهایی که دیوار حایل با استفاده از گلفوژ اجرا شده است تقدیم می گردد

تهران شهرداری مناطق مختلف تهران

شیراز(روبروی باغ دلگشا- اولین پروژه اجرایی کشور)سازمان پارکها

شهرکرد معاونت عمرانی شهرداری

مشهد سازمان پارکها و فضای سبز

نیشابور شهرداری نیشابور

بیرجند شهرداری بیرجند

شهر جدید پرند سازمان عمران

بندر عباس سازمان پارکها

شهر جدید پردیس سازمان عمران

بابل دانشگاه پزشکی بابل

شهرجدید مهاجران سازمان عمران

دماوند شهرداری دماوند

اراک شهرداری اراک

سنندج معاونت عمران

سنندج سازمان پارکها

تبریز شرکت توسعه عون ابن علی

و دهها شهر کوچک و بزرگ دیگر، افتخاری بزرگ را نصیب این شرکت کوچک کرده است تا بتواند نقشی مهم را در زیباسازی شهرهای کشور ایفا کند.

از مدت ها قبل مطالعه نشان داده بود که متخصصین کشورهای مختلف از ابزار و مصالح ویژه ای برای تثبیت و تحکیم سطوح شیبدار استفاده می کنند و در کشور ما نیز شهرداری ها از کبل به عنوان راه حل ایجاد فضای سبز بر روی سطوح شیبدار استفاده می کردند و در حوزه عمرانی نیز از انواع دیوار حائل صلب، طره ای، گابیوم و ... استفاده می شد.

تثبیت شیب اتوبان مدرس و ایجاد فضای سبز بر روی آن نشان داد که ایده استفاده از بلوک های پیش ساخته می تواند راه حل مناسبی برای ایجاد فضای سبز بر روی سطوح شیبدار باشد و از طرفی یکی از نیاز های واقعی مدیریت شهری نیز محسوب می شد.

طرح های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت طرحی از یکی از کشورهای اروپایی با نیاز کشور ما همخوانی داشت انتخاب گردید. طراحی آغاز و تولید آن طی کنسرسیومی آغاز شد.

هم زمان با تولید اولین نمونه ها، مذاکره با مدیریت شهری آغاز گردید.

شروع همیشه سخت ترین مرحله فعالیت است اما مدیران شرکت از پای ننشستند و اولین تولیدات شرکت به شهرداری منطقه 22 که شهرداری ای تازه تاسیس بود فروخته شد و متاسفانه در بدترین نقطه ممکن با مدیریت مهندس شریعتی اجرا شد.

اولین نمونه اجرا شده کوچک در ایران

هر چند زیر پل بهنوش اجرائی کوچک بود اما نشان داد که یک راه حل موفقیت آمیز است ولی به دلیل قرارگیری در مکانی نامناسب و به دلیل کمبود نور و انتخاب گیاهان نور پسند تا مدت ها نتوانست هدف اصلی که همانا ایجاد فضای سبز بود را به مخاطبین عرضه کند.

شاید به دلیل فقدان اطلاعات کافی یا دلایلی دیگر مدیران شهری در تهران با نگاهی بدبینانه به ایده جدید برخورد کردند، هیئت مدیره تصمیم گرفت این ایده را در معرض انتخاب مدیران شهری در سایر شهرها قرار دهد و با مجله سیمای محیط اولین آگهی تبلیغاتی را منتشر کرد.

اولین پروژه بزرگ در کشور

مذاکرات زیادی صورت گرفت و در نهایت اولین پروژه بزرگ دیوار حائل سبز با سازمان پارک ها و فضای سبز شیراز منعقد شد.

این پروژه از چند جهت حائز اهمیت بود:

1- کارآمدی این شیوه را برای تحکیم و تثبیت ترانشه های موجود در شهرها نشان می داد

2- نقش خود را برای ایجاد فضای سبز در شیب های بیش از 150 در صد نشان می داد

3- برای زیبا سازی شهری عنصر فضای سبز را بهترین گزینه معرفی می کرد.

4- برای معرفی قابلیت شرکت در بهترین و پربازدید ترین نقطه یعنی بلوار سعدیه – 500 متری آرامگاه شیخ اجل سعدی- و روبه روی باغ زیبای دلگشا واقع شده بود

یاد دوستی عزیز

اکنون سال ها از آن زمان می گذرد و متاسفانه از یاران مان مهندس یاسر انصاری بدرود حیات گفته است و هر زمان که از تلاش های اعضای شرکت برای احیای فضای سبز نام می بریم بی تردید نقش برجسته این دوست بزرگوار را نمی توان از یاد برد.

یادش گرامی باد

گلفوژ محصول انحصاری و ثبت شده شرکت فوژان دشت است که در سال 1382 طراحی گردید

این محصول مهندسی معکوس از روی محصولی اروپایی - آمریکایی است که با تغییرات مورد نیاز برای شرایط مختلفی که در کشور مورد نیاز است طراحی گردید .

گلفوژ در سال 1384 برای پروژه بلوار بوستان - روبه روی باغ دلگشا پیشنهاد و اجرا شد و اکنون تعدادی از معتبرترین شرکت های عمرانی و مشاور آن را گزینه ای مناسب برای سطوح شیبدار پیشنهاد و اجرا می کنند.

معرفی مدیرعامل شرکت:

مهندس محمد مهدی شریعتی نامی آشنا در بین متخصصین فضای سبز است و تقریبا تمام سالهای عمر خود را – چه در سنگرهای مبارزه، جنگ تحمیلی و علمی- صرف خدمت به کشور عزیزمان ایران کرده است، در زیر به بخشی از فعالیت ایشان اشاره می شود، البته شایان ذکر است که ذکر دوره حضور در جبهه فقط از آن جهت ارایه شده است که آقای مهندس شریعتی اصرار دارد که کسب موفقیت های کنونی خود را مرهون تجربیاتی میداند که از دوران حضور خود در جنگ تحمیلی کسب کرده است:

 • حضور در جبهه برای دفاع از وطن سرفراز ایران عزیز از ابتدای سال 1361 تا پایان 1365 و شرکت در عملیات ها مختلف از جمله: مسلم ابن عقیل، والفجر مقدماتی، قدس یک، دو ، و سه، بدر، والفجر سه و والفجر 8 و کسب تجربیات ارزشمند این دوران در گردان مکانیزه لشکر 25 کربلا
 • شورای اسلامی شهر تهران( در مسئولیت های مختلف از جمله مدیر امور حمایتی، معاونت اجرایی کلانشهرهای کشور و ...)
 • رئیس انجمن مهندسین فضای سبز ایران
 • مدیر مسئول ماهنامه پیام سبز
 • مدیر مسئول ماهنامه سیمای محیط
 • مدیر مسئول فصلنامه معماری منظر
 • دبیرکل کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران
 • نویسنده کتاب گلهای زینتی
 • مدیرعامل موسسه مطبوعاتی سیمای محیط شهر امروز
 • تدوین کننده 20 مبحث در زمینه استاندارهای معماری منظر و فضای سبز
 • ارایه کننده اولین نرم افزارطراحی فضای سبزایرانی تحت نام پردیس ثبت شده درکتابخانه ملی
 • مدیرعامل شرکت فوژان دشت

در پایان گفتنی است ایشان هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد خود را گذرانده و در حال انجام پایان نامه خود با عنوان:

مطالعه دیوارهای حایل و شیوه ها ی اجرایی آن منطبق با

اصول مهندسی طراحی محیط زیست در ایران(نمونه موردی، طراحی بدنه بزرگراه پردیس - تهران)

می باشند و همچنین تدوین کتاب دیگر با عنوان اولیه: رهنمودهای طراحی و ساخت دیوارهای تثبیت شده بصورت مکانیکی و شیب های خاکی مسلح را به اتمام رسانده است و اکنون مرحله ویرایش و صفحه بندی را می گذراند

با سپاس بی پایان روابط عمومی شرکت فوژان دشت